Свято великодня в дитячому садку

Методичні поради


/Files/images/svyata_2016-17r/1.pngУ середині квітня всі православні відзначають світле свято Великодня. Великдень святкується й у дитячих садах. Різнобарвні яєчка та писанки, різні конкурси і змагання, чия історія іде ще в стародавність — не тільки в цьому полягає Великдень у дитячому саду. Основна задача, донести всю важливість свята, лягає на плечі вихователів — розповісти, «що таке добре, а що таке погано», навчити дітей відповідати за свої вчинки. Великдень у мирському житті вимагає довгої підготовки. Уже з початку Великого посту можна готувати дітей і в дитячому саду до світлого свята і проводити тематичні заняття.

Великдень у дитячому саду: підготовка.

Дітям у силу віку складно зрозуміти деякі речі, та й ні до чого це. Вихователеві не варто акцентувати увага на розп'ятті Ісуса Христа. Краще повідати малятам про чудесне відродження, підкресливши, що гарні люди завжди одержують по заслугах.

Великдень має свої атрибути святкування, настільки милі дітям — фарбовані яйця. Важливо розповісти дошкільнятам, що яйця споконвіків вважалися символом життя. Так, наприклад, у фундамент споруджуваного будинку завжди закладали яєчко — на міцність. Новонародженому лошаті селяни по спині проводили яєчком — щоб лоша росло здоровим і сильним. Перед сівбою існувала традиція розфарбовувати яєчка в борозни — на гарний врожай. Цей звичай предків можна згадати й у дитячому саду, коли вихователь з дітьми на прогулянці саджає перші весняні рослини.

З фарбованими яйцями на Великдень зв'язана наступна історія: учениця Ісуса Христа, Марія Магдалина, розповіла римському імператорові Тиберію, що Христос воскрес. Однак Тиберій не повірив. Тоді Марія подарувала Тиберію яйце зі словами «Христос Воскрес» і воно офарбилося в червоний колір — колір крові, що пролив Христос за народ.

Замість справжніх яєчок можна використовувати картонні шаблони або пластмасові яєчка з кіндерсюрпризів. Варіант із пластиком і картоном гарний тим, що витримає будь-як матеріал: і аплікації, і ліплення, і фарбування.

Заняття в дитячому саду по прикрашанню яєць можна доповнити розповідями про народні традиції. Наприклад, дівчинкам буде цікаво довідатися, що з давних давен було прийнято натирати обличчя фарбованим свяченим яєчком, щоб бути красивою. Дітям цікаво буде також довідатися, що на Заході великодні яєчка приносять кролики, тому поруч з фарбованим яєчком можна завжди побачити цю тваринку у виді іграшки або шоколадних ласощів.

Якщо недалеко від дитячого саду розташовується храм, можна влаштувати до нього екскурсію, попередньо отримавши дозвіл у батьків і домовившись з панотцем у храмі.

Великдень у дитячому садку, підготовка до нього, містить у собі і розучування великодніх віршів:

Великдень. Білий тиждень

Тиждень перед Великоднем називається білим або чистим. Кожен день цього тижня має своє призначення.

Понеділок

Понеділок білить хату

любить, певно, працювати:

і кути побілить й стелю,

щоб Великдень був веселий!

Вівторок

Шурхіт. Шум. Рипить в оселі:

чисто-начисто підлогу -

шури-шури! – тре завзято

наш вівторок довгоногий.

Середа

Пишна пані середа

і пере, й прасує.

До Великодня, ще б пак,

хату облаштує!

Четверг

Чистий четверг – чистий

вдосвіта піднявся

ще до сходу сонця

начисто скупався.

П’ятниця

П’ятниця пече паски –

господиня вміла:

склянки зо три молока

до цеберка влила,

трохи борошна, яєць,

додала й ванілі,

щоби пригощати всіх

вранці, у неділю.

Субота

У суботи, ой, роботи -

пише писанки субота,

ясні крашанки фарбує,

вимальовує-малює.

Неділя

Великдень – дзвонять дзвони звідусіль!

Христос Воскрес! То ж славимо усі!

Христос Воскрес !Воістину Воскрес!

Сміється сонечко в усій його красі!

Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

Радість з неба ся являє,

Паска красна день вітає,

Радуйтеся щиро нині –

Бог дав радість всій родині,

Бог дав радість нам з небес,

Христос воскрес!

Христос воскрес!

Дітям у першу чергу хочеться грати. Тому Великдень у дитячому саду — це ще і веселі конкурси, які можна проводити як на вулиці, якщо погода дозволяє, так і в групі.

Конкурси поділяються на великодні і народні забави.

Конкурси великодні:

Конкурс «Хто кого»

Дітям роздають фарбовані яйця і говорять про те, що вони повинні бити яйце суперника. Виграє те маля, у якого яйце залишилося цілим.

Головоломка «Райдужний козубок»

Діти поділяються на дві команди. Перед кожною командою кладеться основа з порожніми формами і вирізані фігурки. Фігурки — це частини яєць. Задача команди — якнайшвидше зібрати райдужний козубок.

Гра «За двома зайцями»

Перед дітьми кладуться два дерев'яних яєчка. Потрібно третім яєчком потрапити по них так, щоб вони покотилися в різні сторони.

Здування яйця

Для цієї гри буде потрібно порожнє сире яйце з невеликим отвором. Бажано попередньо яйце пофарбувати, щоб воно було справжнім, великоднім. Діти поділяються на дві команди. Та команда, що «передме» яйце на територію супротивника, виграє.

Конкурс «Знайди яєчко»

Усі діти виходять із приміщення. У цей час вихователі ховають у залі яєчка: шоколадні, варені, пластмасові. Кожній дитині дається по кошику. Той, хто збере більше всього яєчок, виграв.

Народні ігри на Великдень у дитячому саду.

Гра «Шапки»

Кожній дитині видається по шапці. Коли всі діти відвертаються, ведучий підкладає яєчко в одну із шапок. Гравці по черзі намагаються догадатися, у кого лежить яєчко. Той, хто угадає, стає ведучим.

Естафета з яйцем

Діти розбиваються на дві команди. Кожній команді видається по ложці з вареним яйцем. Учасникам необхідно, тримаючи в роті ложку з яйцем, добігти, наприклад, до цебра, обігнути його і передати наступному учасникові команди ложку з яєчком. Хто швидше справився з завданням — той виграв.

Плутанина

Вибирається той, що буде водити, він відвертається. У цей час діти беруться за руки і стають у коло, намагаючись максимально «заплутатися». Задача ведучого — розплутати їх.

Гусаки

Для цієї гри в дитячому саду будуть потрібні два будинки — для гусаків і для хазяїна. Між будинками живе вовк — ведучий. Хазяїн і гусаки спілкуються:

- Гуси, гуси!

- Га-га-га.

- Їсти хочете?

- Да-да-да.

- Так летіть!

- Ні-ні-ні. Сірий вовк під горою зуби точить, з'їсти нас хоче.

Після цього гусаки намагаються перебігти до хазяїна, а вовк їх намагається піймати. Той, кого спіймали — стає ведучим.

Кiлькiсть переглядiв: 32